A l szine
A l brnek rtegei: hm, irha s br alatti ktszvet. A hm rtegben van a festkanyag, amely a br sznt adja. Az irharteg erekkel s idegekkel dsan tsztt. A br alatti ktszvet zsrszvetet tartalmaz.
keleti jelleg, valamint az angol telivr s flvr lovaknak vkony a bre s igen vkony a br alatti ktszvete. A hidegvrek s a pnik bre sok bralatti ktszvetet tartalmaz s ezrt vastag (k az idjrs viszontagsgait jobban brjk). A brben faggy- s verejtkmirigyeket, szrket (szrtszket) tallunk. A szr vdelmet nyjt az idjrs viszontagsgaival szemben, vd a kls behatolsoktl, ezenkvl a szne eszttikailag hat rnk s a l azonostsban is felhasznlhat. A szr kls kregllomnybl s bels velllomnybl ll. Sznt a festkanyag (a melanin) klnbz mennyisge adja, ez hatrozza meg a szem szivrvnyhrtyjnak, brnek, a szaruanyagnak a sznt is.
A pigmenthinyos br hsszn, a szem piros, a szrzet szletstl fogva fehr (albinizmus). Rszleges albinknl a szem kk szn. A versenyltenysztsben hossz id ta vita trgya, hogy l szne s teljestmnye kztt van e sszefggs. E vizsgldsok eredmnye szerint a "j lnak (eredmnyes lnak) nincs szne". Ms szval nem a szne hatrozza meg, hogy eredmnyes e a l avagy sem. Annak is van nmi alapja, hogy a pigmenthinyos br rzkeny, az ilyen lbvg tbbet szenved az ekcmtl. A l egsz testt fedszr bortja, ez nhol (a fejen, a hton stb). szrfogt, tarajt, szrlcet alkot. J erre figyelni, mert az azonostsban nhol ezeket is felhasznljk. A tlen megnylt fedszrk kz finomabb, tompbb fny pehelyszlak keldnek. Ilyenekbl ll az jszltt csikk bundja. Ezeket tavasszal, szrvltskor leveti a l. A szopscsik vlasztsi korban dobja le puha, hossz pehelyszlas bundjt s ilyenkor nyeri el vgleges szrsznt is, amely a legritkbb esetekben azonos szn a korbbival. A szrvltst siettetni lehet meleg istllval, j kondcival (letakarssal is, de ez semmikppen sem ajnlhat, mert meghlst okozhat). Hideg krnyezetben a l - csik bundaszer kntst nveszt, amely nagyszeren vdi a hideg ellen. Ezt a szrkntst a tovbbiakban csak akkor szabad lenyrni, ha meleg istllban tartjuk a csikt. A szrvlts fokozott br rzkenysggel s megnvekedett fehrje ignnyel jr.
l sznnek episztatikus sora: tarka sznezds, fak, szrke, pej, fekete, srga. A tarka szn teht minden sznezdst elnyom s a srgt pedig mindegyik elnyomhatja. Srga szn csak akkor lesz a l, ha semmi ms sznt nem rklt. Ugyanakkor ez az episztatikus sor azt is jelzi, hogy melyikbl hasadhatnak ki az elnyomott sznek. Az rvnyre nem jut sznek sort hiposztatikusnak mondjuk.
Fehr az a l, amelyiknek mind a fedszre, mind a hosszszre szletstl fogva fehr. Brk rzsaszn, szemk kk, de lehet egyb szn is, patjuk viaszsrga. Nmetorszgban, Dniban, Amerikban fordul el. E csoporton bell megklnbztetnk mg krmszn albin lovat (palomin) ez heterozigta albin. Kt hasonl proztatsbl srga szlethet. A valdi albin piros szem s tiszta fehr, amelyrl az a tapasztalat, hogy homozigta formban letlis (magzat korban elpusztul).
Fekete a l, amelyiknek mind a fed, mind a hossz szre fekete, a br stten pigmentlt, a pata palaszrke. Nyrifekete a has aljn, a lbak bels oldaln barna szn, nyron pedig a test egyb helyn fekete, tlen a szrk hegye barnsvrs rnyalat.

Pej szn a l, ha a fekete szngn a lbvgekre s a hossz szrkre korltozdik, s a fedszrk egyb helyen barna rnyalatak. Genetikailag sttpej s a vilgospej csoport ms gnhatsra jelenik meg. A barna szrk rnyalata szerint beszlnk mg aranypejrl, meggypejrl, pejrl (kzppej) s gesztenyepejrl. Vrslb pej az az egyed, amelynek a hossz szrei ugyan feketk, de a lbvgek nem.

A fak lszn tulajdonkppen a fekete, a pej s a srga szn higtott vltozata. A fekete s a pej vltozat utn kznsges faknak mondjuk az az egyedet, amelyiknek a hosszszrei, valamint lbvgei feketk, bre s patja palaszrke, a fedszrk valamilyen vilgosabb barna rnyalatak. A trzs gerincvonaln htszjat tallunk. rnyalatai: egrfak, mogyorfak, aranyfak, zsemlyefak. A srga szn utni fakk hosszszre nem fekete lbvgk sem fekete, nem htszijaltak, brk palaszrke, patjuk is, ilyenek: zsufak, gerlefak, rozsdafak. Az izabellafak a fehreknl trgyalt krmszn egyedhez hasonl, amelynek brben s szarujban korltozott a festkanyag.


Tzttnek mondjuk a lovat, ha a fekete, a barna, vagy a srga sznes szrk kz fehr szrszlak keldnek.Ha a fehr szr arnya elri az 50%-ot deresnek mondjuk a lovat, megjellve az alapsznt is: pejderes, feketederes. Ha mg tbb a fehr szr a lovon, akkor vrcse sznnek tljk s ez lehet: pejvrcse, feketevrcse, vagy szerecsenfej, srgavrcse. A tztt szncsoport egyedei tlen sttebb sznek, mit nyron. Idsebb korral pedig vilgosabb sznek lesznek. A szrke szn ersen dominns jelleg, s a homozigta szrknek minden utda szrke (ez a szably a heterozigta szrkre nem ll). A szrke lovak piszkos feketnek vagy vrssrga sznnek szletnek.
Tarka szn a l, ha nagy fehr foltok sznesekkel vltoznak. A sznes foltok szerint beszlnk feketetarka, srgatarka, pejtarka lrl. A prductarkk testn a sznes foltok almanagysgak, vagy forint nagysgak. Az agrtarka lovon a kis sznes foltok szle szrks kerettel hatrolt. A habos tarka lovon a tarkzottsg hatra s sznnek lnksge elmosott.
Ha a szops csik szr szne: Szrvlts utni lland szne:
Ha a szops csik szr szne: |
Szrvlts utni lland szne: |
Fehr |
Keselyfehr |
Egrszrke, feketeszrke, barna |
Fekete |
Zsemlyeszn, tompabarna |
Vilgospej |
Sttbarna fak, sttszrks fak |
Sttpej |
Szennyes vilgossrga, szennyes sttbarna, szennyes pirospej |
Vilgossrga, sttsrga |
Sttpej, fekete, szrksfekete |
Aclszrke, almzott szrke |
Szennyes vrsbarna, szennyes barnsfekete |
Pejderes, vasderes |
Fekete |
Srgaderes |
Barnsszrke |
Fak |
|